Egy orosz tudósokból, orvosból és profi mászókból álló kutatócsoport leereszkedett a titokzatos szibériai lyuk mélyére, ám még mindig nem tudják, hogyan és mikor keletkezhetett. Júliusban egy körülbelül 80 méter átmérőjű lyukat filmeztek le Szibériában, azóta is csak találgatják, mikor és hogyan keletkezhetett.
A felfedezés után nem sokkal egy csapat megkísérelt lemászni és mintát venni a különös képződményből, ám akkor az expedíció nem sikerült. A lyuk oldalai instabilak voltak, így arra jutottak, hogy inkább megvárják, míg a lyuk peremén a víz megfagy.
Az orosz tudósokból, egy orvosból és professzionális mászókból álló csapat a héten végül leereszkedett a 35 méter mély lyuk mélyére, mintákat vettek és különböző méréseket végeztek, ám az adatokra még várni kell – írja a Guardian.
A szakemberek mind egyetértenek abban, hogy a lyuk természetes úton keletkezett. Vlagyimir Melnikov, az orosz tudományos akadémia tagja szerint a furcsa képződményt a klímaváltozás okozta, a fagyott sziklarétegek felolvadtak, és palagáz szabadult fel. Anton Sinitsky, a Gazprom geológusa pedig azon a véleményen van, hogy a lyukat ugyanazok a gázhidrátok okozták, amelyek a Bermuda-háromszögnél tapasztalt anomáliákért is felelnek.
Jellegzetes “tudós”hozzáállás: halványlila fingjuk sincs arról, hogyan keletkezett és hova a bánatba tűnt el belőle az a tömérdek szikla, talaj, de az tuti, hogy nem mesterséges. Hja persze.
Szerintem egyszerű a dolog: Mi kibányásztuk a föld mélyét (ércek, ásványok, gáz, olaj, stb.), a keletkező hiány pedig, mintegy nyomáskiegyenlítődés, pótlódik, s beomlik a mélybe egy-egy terület. Valószínűleg még sok ilyen lyuk fog keletkezni, ettől sokkal hatalmasabbak is! Persze tudománytalan hozzászólás, vicc kategória akár, de eddig jobb ötletem nem támadt.