
Néhány nemrég készült közvélemény-kutatás, köztük az Ipsos, a YouGov, a Savanta a Kings College Policy Institute és a BBC megbízásából, az emberek összeesküvés-elméletekbe vetett hitét vizsgálta. A kutatások aggodalmat és vitát váltottak ki az összeesküvés-elméletek terjedése és a bennü való hit kapcsán.
Az egyik legnépszerűbb elmélet, a klímaváltozással kapcsolatos és azt állítja, hogy valójában nincs klímaváltozás, csak különböző érdekekből kitalálták.
Kiderült az is, hogy az állítások megfogalmazása, a prezentáció módja befolyásolhatja az emberek következtetéseit. Fontos figyelembe venni azonban a különböző perspektívákból származó eredményeket, és nem pánikolni egyetlen állítás miatt sem. Az emberek hitvilága bonyolult, és nem mindig lehet pontosan felmérni a kérdőíveken keresztül. Persze mielőtt őrültségnek gondolnánk az összeesküvés-elméleteket, fontos megérteni, hogy miért hisznek az emberek bennük, és megkülönböztetni a szkepticizmust, a hitet és a valódi összeesküvéseket.
Ami szintén népszerű elmélet, az a gondolatok manipulálása – jelenleg ennek a terjedését is vizsgálják, legfőképp a közösségi média oldaláról. A tanulmányok azt mutatják, hogy az emberek hite különböző összeesküvés-állításokban nem növekedett jelentősen az idők során, kivéve a klímaváltozás tagadásának esetét, amely valójában csökkent.
Azt is megállapították, hogy az online aktivitás és a hit nem ok-okozati összefüggésre épül.
A kutatók hangsúlyozták, hogy fontos óvatossággal kezelni az összeesküvés-elméleteket és kerülni a pánikot, mert az akadályozhatja a hatékony kommunikációt és a nyílt gondolkodást.
Fotó: Pixabay / geralt